trešdiena, 2017. gada 7. jūnijs

Naudas darījumi

Darījumi, kurus veicam ar naudas palīdzību var būt visdažādākie, un ar tiem katrs no mums saskaras ik dienu. Lai gan ikdienā naudu gan iegūstam, gan tērējam, ne vienmēr esam lietas kursā par dažādām naudas darījumu niansēm, kas varētu atvieglot, vai gluži pretēji sarežģīt Jūsu finansiālo dzīvi.

Mūsdienās visus naudas darījumus varētu iedalīt divās lielās grupās:


  • Skaidras naudas darījumi,
  • Elektroniskie darījumi ar naudu.

Darījumu un dažādu operāciju klāsts gan vienai, gan otrai naudas darījumu grupai ir līdzvērtīgs. Lielākā daļa produktu pakalpojumu pārdevēju ļauj norēķināties, gan ar skaidru naudu gan maksājumu karti vai naudas pārskaitījumu, tāpat naudas aizdevumi tiek izsniegti gan viena gan otrā veidā, turklāt arvien vairāk pakalpojumu tiek izstrādāti tieši virtuālajai videi, piemēram, virtuālās kredītkartes, aizdevumi internetā, kā arī bankas kartes, kas reģistrētas drošiem pirkumiem internetā.

Elektronisko naudas darījumu attīstību varētu izskaidrot ar mūsdienu laikmeta īpatnībām un tehnoloģiju attīstību, taču ikvienam naudas lietotājam būtu jāzina kāda svarīga nianse – skaidras naudas darījumu apjoms Latvijas Republikā ir noteikts ar likumu. Likumā noteikts, ka skaidras naudas darījuma apjoms nedrīkst pārsniegt 7200 EUR neraugoties uz to vai tas veikts ar viena vai vairāku maksājumu palīdzību. Tāpat jāņem vērā, ka skaidras naudas darījumus, kuru summa pārsniedz 1500 EUR ir jādeklarē.

Par veikto darījumu uzraudzību ir atbildīgs VID, kas ievērojot pārkāpumus, ir tiesīgs piemērot sodu.